• Home
  • Ybbsitz praxe 2017

Ybbsitz praxe 2017

Rakouská praxe žáků UZK

Na přelomu března a dubna 2017 proběhla již tradičně odborná praxe kovářů naší školy ve známém kovářském městečku uprostřed rakouských kopců, opět s cílem realizovat vítězný studentský návrh. Již v únoru byly prezentovány panu starostovi města Ybbsitz, panu Josefu Hofmarcherovi, nápady studentů druhého a třetího ročníku. Tématem byla tentokrát nová studánka na místě někdejší studny, která sloužila jako zastavení na obchodní cestě, procházející obcí Ybbsitz. Celkem se sešlo sedm návrhů a jako vítězný byl překvapivě vybrán návrh velmi moderní až technický, využívající laserem pálené prvky a ohýbané plechy, s povrchovou úpravou počítající s přirozeným stárnutím a vytvořením celistvé vrstvy rzi, takže objekt lépe splyne s okolím. Autorem je Petr Novotný, žák 2. ročníku, a dílo dostalo od všech zúčastněných pracovní název „Zeměryba“.

Celá výprava se skládala z osmi studentů a pedagogického doprovodu. Jelo se tedy ve složení Petr Novotný, Viktor Frič, Vladimír Holomíček, Adrian Dänemark, Jiří Mikula, Jan Jeníček, Ondřej Kašpar a moje maličkost. V neděli 26. března nás v Ybbsitz čekalo vřelé uvítání a ubytování v místním skautském domě. Další den bylo seznámení s místem realizace projektu. V místní kovárně jsme nalezli vše potřebné a bez otálení jsme se pustili do díla. Následující dva týdny byly rozděleny do přibližně dvou fází. V prvním týdnu probíhaly přípravné práce a hrubá kompletace nosné konstrukce. Během této fáze také docházelo k doladění a řešení technologických i vizuálních detailů. V druhé fázi pak byla základní nosná konstrukce osazena zbývajícími díly. Tyto dvě fáze byly odděleny víkendem, kde se nám dostalo komentované prohlídky místních krás. Obzvláště zajímavou byla návštěva blízkého Waidhofenu, což je další město po proudu řeky Ybbs s bohatou kovodělnou historií. V místním kostele nám byla představena nádherná rarita. Monstranz v gotikizujícím stylu z roku 1492 zvaná „Messerermonstranz“ byla příslovečnou třešničkou.

I přes to, že naše nasazení a píle studentů na realizaci tohoto obřího projektu byly příkladné, naše snažení nebylo na konci dvoutýdenní práce završeno úplným dokončením. Proto se budeme na konci června vracet na místo činu již s menší skupinou žáků, abychom tento projekt dotáhli do reprezentativní podoby.

Měli bychom také poděkovat za opět příkladnou spolupráci s Ing. Kynclem z Komerční slévárny v Turnově, který zasponzoroval veškerý materiál a cestu materiálu do Rakouska.

Ing. Václav Nikendey 

vyučující technologie a odborný doprovod do Rakouska

 

Fotodokumentace modelu pítka:

 

 

SUPŠ a VOŠ

Skálova 373, 511 01 Turnov

spojovatelka, domov mládeže
+420 481 321 232 
ředitelna
+420 481 324 323

 

 

 

 

                               
Download Free Premium Joomla Templates • FREE High-quality Joomla! Designs BIGtheme.net